Our Staff


Leadership

From left: Marie Todd, Phebe Rossiter, Dorothy Bigwood

From left: Marie Todd, Phebe Rossiter, Dorothy Bigwood

Deputy Principal

Mrs Marie Todd

Deputy Principal

Mrs Phebe Rossiter 


Office

Support

General Enquiries

Office

Learning Support Leader
SENCO/ELL/GATE

Mrs Rochelle Stansfield


Year 6 - Takahe

Team Leader - Mrs Ivy Narot

Takahe-+003-72dpi-497px.jpg

Room 13

Mrs Ivy Narot

Room 12

Mr Michael Greenwood

Room 15

Miss Georgina Malzard

Room 14

Mrs Amber May &
Mrs Sarah Franklin-Browne


Year 5 - Kakapo

Team Leader - Mrs Jenn Kerr-Bell

Kakapo 003-72dpi - 500px.jpg

Room 6

Mrs Suzanne Burnett

Room 16

Mrs Rachel Doeg

Room 11

Mrs Jenn Kerr-Bell

Room 17

Mr Brendan Jones

 
 

Year 4 - Kotuku

Team Leader - Mrs Vicky Warner

Kotuku- 001-72dpi-497px.jpg

Room 5

Mrs Gillian Taylor

Room 8

Mrs Vicky Warner

Room 10

Mrs Sanober Saher

Room 7

Mrs Dale Smith

Room 9

Ms Aminah Mai


Year 3 - Weka

Team Leader - Mrs Mellini Pillay

Weka- 001-72dpi-500px.jpg

Room 1

Mrs Catherine Dennis

Room 3

Mrs Mellini Pillay

Room 19

Miss Hayley Brass

Room 2

Miss Haleigh van der Vlis

Room 18

Mrs Bridget Bear


Year 2 - Tui

Team Leader - Miss Tess Wiltenburg

Tui- 001-72dpi-497px.jpg

Room 20

Miss Tess Wiltenburg

Room 22

Ms Eve Kellet

Room 24

Ms Winnie Liesenfeld

Room 21

Miss Danielle Ingram

Room 23

Mrs Sandra Meyer


Year 1 - Kea

Team Leader - Mrs Bronwyn Harrison

Kea- 002-72dpi - 497px.jpg

Room 25

Miss Mandy Kearney

Room 27

Mrs Rachel Jacobs

Room 30

Mrs Bronwyn Harrison

Room 26

Ms Stephanie Boden

Room 29

Mrs Alisha Coleman


Year 0 - Kiwi

Team Leader - Mrs Sue Harder

Kiwi- lighter - 003-72dpi-497px.jpg

Room 28

Mrs Hayley Sanileva

Room 32

TBC

Room 31

Mrs Sue Harder

Room 33  

TBC


Specialist Programmes

 

Reading Recovery

Mrs Michelle Murray-Brown

 

Sport & PE

Mr Harry Dyer

SENCO / ELL / GATE

Mrs Rochelle Stansfield

 
 

Learning Support Assistants

Mrs Sepa Clark

Mrs Chris Clarke

Ms Beccy Hallam

Ms Tammy Lam

Mrs Naz Lawyer

Mrs Karen McNeill

Mrs Kerry Mens

Mrs Angela Moore

Mrs Sharron Trass

Mrs Amanda Sharland

Mrs Kate Steadman

Mrs Roselyne Swart

Mrs Susan Travis

Mrs Shelia Typoco

Mrs Katarina Unkovich

Mrs Marianne Uys

Mrs Angelina Walmsley

Mrs Jeanette Taylor


Office

Office Manager/Principal's PA

Mrs Ginny Gartland

 

Assistant

Mon, Tues & Fri

Mrs Lisa Anson

Assistant

Mon - Thurs

Mrs Merle Campbell

Assistant

Wed - Thurs

Mrs Dale Mathews


Library

Resource Manager/Librarian

Mrs Liz Jones


Property

Assistant Gardener

Mr Colin Blake Mrs Sarah Laing


ITC

ITC  System Administrator

Daniel Wang